Municipalitatea dă startul manifestărilor dedicate sărbătorilor de iarnă

Anul acesta, principala locaţie de desfăşurare a activităţilor este Parcul Mihai Viteazul, decorat cu perdele luminoase, figurine, ghirlande şi altele asemenea ornamente, precum şi cu tradiţionalul brad de Crăciun. Aici, giurgiuvenii se vor putea bucura de concerte, spectacole muzical-coregrafice, folclorice şi de muzică uşoară sau de seri de colinde, susţinute de elevii cercurilor artistice din cadrul Centrului Cultural „Ion Vinea”, Şcolii Populare de Artă, Şcolii de Muzică şi Arte Plastice „Victor Karpis”, Palatului Copiilor, liceelor şi şcolilor gimnaziale din municipiu etc. Spectacole, concerte şi alte evenimente dedicate sărbătorilor de iarnă vor avea loc şi la Ateneul “Nicolae Bălănescu” sau la Centrul Cultural Local “Ion Vinea”.

Seria manifestărilor de astăzi, 3 decembrie, vor debuta la ora 16,00, în Parcul Mihai Viteazul, cu micro-concertul de chitară şi voce susţinut de elevii Şcolii Populare de Artă şi cel al Orchestra de suflători „Valahia”.

La ora 17,00, în prezenţa dlui. primar Nicolae Barbu, vor fi aprinse instalaţiile luminoase din parc şi din tot oraşul.

Tot începând de astăzi, la Centrul Cultural “Ion Vinea” va avea loc deschiderea expoziţiei de pictură „Vise de iarnă”, precum şi lansarea albumului „Suflet de copil”. Expoziţia va fi deschisă publicului pe toată perioada sărbătorilor de iarnă. Luni, 3 decembrie, Primăria Municipiului Giurgiu dă startul manifestărilor cultural-artistice dedicate sărbătorilor de iarnă ce vor avea loc în perioada 3 decembrie 2012 – 8 ianuarie 2013 sub denumirea “Decembrie – o lună de poveste”.

Ultima modificare: 03.12.2012 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ZIUA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI A FOST SĂRBĂTORITĂ ŞI LA GIURGIU